• Sapnų baidyklė GudaBoo

Sapnų baidyklė GudaBoo

  • Autorius: Jolanta Bakūnienė ir Gintarė Bakūnaitė

Turbūt jau spėjote paklausti – o kodėl baidyklė? Kartais juokaujame, kad tai sapnų gaudyklių pusseserės.

Pažiūrėję atidžiau iš karto pamatysite, kad mūsų kuriami namų talismanai kur kas švelnesnių, žemiškų, baltiškai sielai artimų spalvų. Sapnų baidyklių lanką užpildo ne tradicinis, voratinklį primenantis tinklas, o kruopščiai nerta lyg iš močiutės gryčios atklydusi servetėlė. GudaBOO puošia ne tik plunksnos bei karoliukai, kaip įprasta indėniškoms gaudyklėms, o ir nėriniai bei natūralūs siūlai. Turbūt žinote, kad už tūkstančių kilometrų gyvenusios indėnų gentys tikėjo, jog sapnų gaudyklė renka ne gerus, o blogus sapnus ir vėliau juos sunaikina. Sušaukusios šeimos moterų raganišką susirinkimą savo kuriamoms sapnų baidyklėms įpūtėme truputį kitokių galių – blogų sapnų nekaupti, o iš karto juos vyti lauk iš namų.

Visos sapnų baidyklės yra rankų darbo, iš natūralių medžiagų – medžio, medvilnės, lino.  

Tikimės, kad kartu su savimi sapnų baidyklė neša žinią, jog daiktai magiški tik tiek, kiek juos tokiais padarome patys. Savo kailiu esame pajutusios velnišką gyvenimo maratoną, kad negalėjome ir nenorėjome likti abejingos vienai skaudžiausių socialinių problemų – tūkstančius kamuojančiam ir persekiojančiam nerimui. Tad kartu GudaBOO yra kvietimas sustoti, įkvėpti ryto gaivos ir rasti laiko bei skirti dėmesio sau.

Už jūrų marių indėnų šamanų sukurtas talismanas mums tapo įkvėpimu, tačiau norėdamos, kad į jį sutilptų ir beribės rasotos pievos, galingi lietuviški miškai, paslaptinga ugnis bei nuo sraunių upių švintant kylanti gaiva įbėrėme ir šiek tiek baltiškų prieskonių. Taip gimė ir GudaBOO pasaka-legenda. Tai istorinė fikcija, kuri primena, kokie visi panašūs ir tuopat skirtingi esame. Jeigu nutarėte vieną šių mamos ir dukros kuriamų sapnų baidyklių priglausti po savo namų stogu, kviečiame atidžiai ją perskaityti.

Legenda byloja, kad sapnų baidyklės atsirado klajojančioje baltų gentyje. Buvo tikima, kad jos iš gyvenamosios vietos išvija blogą energiją, apsaugo nuo piktų žvilgsnių, prakeisksmų ir net užkalbėjimų. Taip pat manyta, kad šis papuošalas nubaido košmarus ir leidžia pailsėti, nusiraminti bei susikaupti svarbiems darbams. Būtent todėl sapnų baidykles protėviai kabindavo virš kūdikio lopšio tikėdami, kad ji apgins vaiką nuo priešiškų nakties jėgų. Šį atributą su savimi dažnai turėdavo ir medžiotojai bei žvejai.

Sapnų baidykles gaminusios genties žiniuonės sakydavo, kad šis daiktas – tai itin galingas talismanas, kuriame sukaupta ąžuolo galybė, ugnies šiluma, laumių išmintis, upių gėla ir perkūno jėga. Kai pro kabančią sapnų baidyklę prasiskverbia rytiniai saulės spinduliai, namuose galima pajusti miško tylą, kylančio rūko švelnumą ir vėjo gaivą. Dėl šios priežasties sapnų baidyklę rekomenduojama kabinti tokioje vietoje, kur ją pasiektų aušros šviesa.

Tikintiems daiktų galia šis pabaisiukas tikrai padės nuvyti blogus sapnus ir surasti vidinę ramybę. Na o mojantiems ranka į legendas GudaBOO taps puikiu pagalbininku kuriant namų jaukumą.


Su meile,

Baltosios raganos

Mama ir dukra

Atlikimo technika: vytelė, medvilnė
Išmatavimai: skersmuo 25 cm
Sukūrimo metai: